Przejdź przez 4 proste kroki, by dowiedzieć się, jak może wyglądać instalacja KNX w Twoim domu.

KNX to to europejski standard dla inteligentnych instalacji elektrycznych, który jako alternatywa dla tradycyjnych instalacji umożliwia zintegrowanie różnych funkcji w jeden system czyli komunikację różnych urządzeń wielu producentów.
Oczywiście taka współpraca urządzeń wymaga zaawansowanej technologii, jednak Ty nie musisz dysponować wiedzą z zakresu elektroniki, by z niego korzystać. Nasz integrator przeprowadzi Cię przez cały proces wdrażania standardu KNX.

1.

PROJEKT

Konsultacje i projekt to etap pozwalający nam dokładnie rozpoznać indywidualne potrzeby i zaproponować rozwiązania, które sprawdzą się w Twoim domu. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów podczas projektowania konsultujemy szczegóły z inwestorem oraz z projektantem wnętrz czy architektem. Powstały w tym procesie kompleksowy projekt daje szczegółową wizję rezultatu wszystkich prac i jest podstawą do prawidłowego ich wykonania. Uwzględniamy w nim wszystkie elementy KNX – od oświetlenia, przez zasłony, systemy grzewcze oraz różnego rodzaju czujniki.

2.

INSTALACJA

Instalacja systemu rozpoczyna się od ułożenia okablowania według wcześniej przygotowanego projektu. Ekipa elektryków układa przewody potrzebne do działania urządzeń, które chcesz mieć w swoim KNX – od oświetlenia, rolet, przez rozdzielacze ogrzewania po po urządzenia klimatyzacji i wentylatory. Równolegle układane jest okablowanie teletechniczne m.in. do sieci komputerowej, punktów dostępowych Wi-Fi, SSWiN (System Sygnalizacji Włamania i Napadu – czyli systemu alarmowego), a także instalacji antenowej oraz AV (Audio i Video) oraz domofonowej. Warto zauważyć, że w standardzie KNX istnieje cała gama urządzeń radiowych (bezprzewodowych), które pozwalają na wykorzystanie go tam, gdzie nie ma możliwości ułożenia przewodów komunikacyjnych.

3.

MONTAŻ

Na tym etapie poszczególne urządzenia montowane w miejscach wskazanych w projekcie i umożliwiającym im prawidłowe działanie. Montaż, dla Twojej wygody, może zostać rozłożony w czasie – np. system alarmowy będzie działał już na etapie budowy.

4.

URUCHOMIENIE

Uruchomienie po raz pierwszy odbywa się tuż po montażu, a jego celem jest sprawdzenie działania urządzeń. Za programowanie odpowiada integrator wyposażony w oprogramowanie ETS – to on wiąże funkcje systemu z wszystkimi jego elementami i dba o to, by korzystanie z KNX było dostosowane właśnie do Ciebie i wygodne. Dlatego na etapie uruchomienia istnieje jeszcze szansa modyfikacji programu automatyki zgodnie z Twoimi upodobaniami. Ostatnim zadaniem na etapie uruchomienia KNX jest przygotowanie systemu wizualizacji, dzięki któremu możesz sterować systemem przy pomocy urządzeń mobilnych (smartfony, tablety), paneli ściennych czy bezprzewodowych pilotów.