FAQ – Najczęściej zadawane pytania

KNX to jedyny, w pełni otwarty, ogólnoświatowy standard. Umożliwia wspólną komunikację pomiędzy wszystkimi odbiornikami
energii elektrycznej w budynku, zdalny dostęp i dowolne rozwijanie funkcjonalności przez dowolnych producentów z całego świata.

Systemy smart home obejmują szeroką gamę rozwiązań oferowanych przez producentów takich jak Ampio, Crestron, Deimic, Fibaro, F&Home, Grenton, Loxone, Netatmo czy Nexwell. Każdy z nich posiada unikalne cechy i funkcje, które mogą odpowiadać różnym potrzebom użytkowników. Rozwiązania producenckie smart home to jednak systemy zamknięte.


Technologie i protokoły komunikacyjne, takie jak Bacnet, Dali, Modbus i Zwave, odgrywają kluczową rolę w integracji i zarządzaniu urządzeniami inteligentnego domu, umożliwiając ich płynną współpracę i wymianę danych. Są to systemy półotwarte.


Wśród wszystkich rozwiązań wyróżnia się jedyny w pełni otwarty, ogólnoświatowy standard KNX, który zapewnia niezrównaną elastyczność i interoperacyjność. KNX jest standardem co czyni go bezkonkurencyjnym ze względu na jego otwartość, niezależność od jednego producenta oraz możliwość integracji z szeroką gamą urządzeń od różnych dostawców,
co gwarantuje długowieczność i przyszłościową zgodność systemu. Dzięki temu KNX zdobywa uznanie zarówno wśród instalatorów, jak i użytkowników końcowych, stając się preferowanym wyborem dla nowoczesnych systemów smart home.

KNX jest zaprojektowany tak, by uwzględnić indywidualne potrzeby każdego klienta – z jego pomocą można sterować takimi elementami domu jak: oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, rolety, żaluzje czy zasłony, rozdzielacze ogrzewania, piece, czujniki alarmowe, urządzenia klimatyzacyjne oraz wentylacja i wieloma innymi. Dodatkowo – wszystkie te elementy w standardzie KNX mogą ze sobą współpracować, umożliwiając właściwe reagowanie na bieżące sytuacje.

System KNX można zainstalować na dowolnym etapie budowy, jednak najkorzystniej zaprojektować go w fazie stanu surowego zamkniętego, przed wykończeniem wnętrz. Wtedy możliwe jest swobodne prowadzenie instalacji elektrycznej oraz układanie przewodów magistralnych, co minimalizuje konieczność późniejszych przeróbek.

KNX można również wdrożyć lub modyfikować w już gotowym budynku bez potrzeby kucia ścian, wykorzystując rozwiązania bezprzewodowe lub istniejącą infrastrukturę elektryczną. Ważne, aby każdy sprzęt podłączany do systemu był z nim kompatybilny, jednak obecnie coraz więcej urządzeń AGD i RTV jest dostosowanych do standardu KNX.

Instalacja KNX składa się z czterech głównych etapów – projektu, instalacji okablowania, montażu urządzeń oraz uruchomienia systemu.

Proces zaczyna się od akceptacji oferty przez Klienta, po czym odbywają się konsultacje z zespołem specjalistów – architektem oraz z wykonawcami zaangażowanym w proces budowy. Wtedy powstaje też dokumentacja projektowa. W kolejnym etapie układana jest instalacja kablowa: magistralna, elektryczna i teletechniczna, a następnie dostarczane i montowane są urządzenia potrzebne do działania systemu według przyjętych założeń. Wszelkie prace montażowe wykonywane są przez wykwalifikowanych pracowników posiadających stosowne uprawnienia, a konfiguracją i programowaniem zajmują się wykwalifikowani automatycy. Finalnym etapem jest uruchomienie systemu oraz szkolenie użytkownika.

Wszystkie zmiany w działaniu urządzeń KNX wprowadzane są dzięki programowaniu, które ma dwa tryby – E-Mod i S-Mod. Tryb E-Mod to tzw. “programowanie automatyczne”, które możesz przeprowadzić samodzielnie, posługując się dedykowanym programatorem. Umożliwia on wprowadzenie zmian bez specjalistycznej wiedzy na temat działania urządzeń, ale w tym przypadku programowane urządzenia muszą być tej samej marki co programator. Drugi tryb S-Mod to programowanie z użyciem komputera i dedykowanego oprogramowania dostarczanego przez organizację Konnex. Programowanie w tym przypadku jest nieco trudniejsze, więc wprowadzenie zmian w działaniu urządzeń może wymagać wizyty integratora.