
Esencja nowoczesnego luksusu we Wrocławiu.
W tej inwestycji wszystko jest NAJ: wysmakowany design, najlepsze materiały, najlepsze urządzenia, a także zaawansowane sterowanie i integracje urządzeń.
Realizacja tego wyjątkowego domu była prawdziwym wyzwaniem projektowym i realizacyjnym.
Zarówno pod względem liczby systemów i obwodów do sterowania, jak i integrowania różnych rozwiązań w jeden system. Warto zaznaczyć, że dzięki możliwościom KNX system na bieżąco jest dostosowywany do nowych potrzeb klientów.
Oświetlenie
Zastosowano kilka systemów oświetleniowych: przekaźnikowe ON/OFF, ściemniane DALI, ściemniane LED. Ze względu na mnogość obwodów konieczne było pogrupowanie części z nich i stworzenie scen, które są uruchamiane zarówno z przycisków KNX, jak i aplikacji na urządzeniach przenośnych. Bardzo dużo źródeł światła umożliwia ich ściemnianie, co pozwala na uzyskanie pożądanego efektu oświetlenia.


Ogrzewanie
Wykorzystywane jest ogrzewanie grzejnikowe oraz podłogowe z analogowymi siłownikami oraz czujnikami temperatury w podłodze. Umożliwia to precyzyjne sterowanie temperaturą drewnianych podłóg i zabezpiecza je przed wysuszeniem

Klimatyzacja
Klimatyzacja służy głównie do chłodzenia w lecie, ale przydaje się także w zimie do szybkiego podgrzania po powrocie po dłuższej nieobecności. System klimatyzacji jest zintegrowany przez centralną bramkę KNX.
Wentylacja
W domu funkcjonuje system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, połączony z KNX przez bramkę MODBUS.

Okna, bramy
W domu są zainstalowane zarówno żaluzje zewnętrzne, jak i segmentowe okiennice. Sterowniki okiennic są podłączone do KNX. Precyzyjne zgranie wielu napędów żaluzji jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o ustawienie lamelek pod odpowiednim kątem.
System KNX równolegle do systemu domofonowego steruje bramą wjazdową, garażową i furtką, a z systemu alarmowego prezentowane są informacje o otwarciu.
Multimedia
Ekran i winda rzutnika są oczywiście sterowane z KNX i zintegrowane z systemem sterowania AV, a KNX umożliwia włączenie sceny projekcji, która dodatkowo ustawia zaprogramowane oświetlenie.

Alarm
Integracja systemu alarmowego z KNX jest wykorzystana do monitorowania stanu bram, okien oraz do wyłączania klimatyzacji w przypadku otwarcia okna.
Ciekawostki
Czy ktoś by się domyślił, że w tej zabudowie kryje się klimatyzator? Po włączeniu urządzenia automatycznie podnosi się osłona klimatyzatora i opuszcza się po wyłączeniu. To rozwiązanie zostało dodane w późniejszym etapie, dlatego zastosowaliśmy radiowe czujniki otwarcia KNX.

Z kolei w kuchni urządzenia AGD można ukryć za przemyślnie skonstruowaną segmentową zasłoną, sterowaną elektrycznie z KNX.

W domu znajduje się także oranżeria z oddzielnym systemem ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. W całęj nieruchomości na bieżąco monitorowana jest temperatura, poziom wilgotności i CO2, a także… temperatury wody w akwarium dla komfortu rybek.
Ponadto system sygnalizuje przekroczenie zadanych progów. Na przykład zbyt duży poziom wilgotności w domu powoduje uruchomienie osuszacza. Można też w zależności od potrzeb sterować połaciami okien dachowych i umieszczonych na nich rolet. Statusy okien są przesyłane z czujników systemu alarmowego.
W łazience czujka obecności załącza system multiroom ze strumieniem audio z internetu, który odtwarza odgłosy natury i śpiew ptaków. Wszystko dla maksymalnego komfortu mieszkańców.
Projekt: Formea Studio | Wykonanie: „Włodarczyk since 1992” | Realizacja KNX: Omnidom | Zdjęcia: Piotr Sokolnicki
Galeria zdjęć z tej realizacji:
Zrealizował

Zastosowano
Standard

- ABB (zasilacze KNX, wyjścia przekaźnikowe, analogowe, żaluzjowe, wejścia binarne, bramki DALI, czujki obecności, domofon IP)
- JUNG (przyciski i termostaty z serii F50 LeCorbusier, ściemniacze LED, czujki obecności, czujki jakości powietrza)
- ComfortClick (serwer logiki i wizualizacji)
- Hager (bezprzewodowe czujki otwarcia, sprzęgło KNX/RF)
- Theben (czujki obecności i ruchu)
- Zennio (termostaty, pomiar prądu i napięcia)
- Intesis (bramki do klimatyzacji i wentylacji)
- Satel (alarm)